Telefon
WhatsApp
B 12 Vitamini
B 12 Vitamini

B12 vitamini suda çözünebilen, DNA sentezinde, yağ asitleri ve amino asitlerin vücut içinde kullanımında oynadığı rol sayesinde vücut içerisindeki hemen her hücrenin ihtiyaç duyduğu bir B vitamini türüdür. Sinir sisteminin sağlığı, beyin fonksiyonları ve alyuvarların üretimi için gereklidir.

Deneysel bir çalışmada; varikosel oluşturulan sıçanlarda iki aylık riboflavin, niasin, piridoksin, folik asit ve B12 vitamin takviyeleri yapılmış ve tek karbon siklusun daki değişimler izlenmiştir.

Tedavi verilmeyen grupla karşılaştırıldığı zaman sperm konsantrasyonunda, motilitesinde ve morfolojisinde anlamlı düzelme izlenmiştir. Ayrıca sperm kromatin yoğunluğunda ve sperm DNA hasarında anlamlı azalma izlenmiştir. Bu değişimlerin tek karbon siklusu aracılığı ile endojen antioksidan sistemlerin aktivasyonu ile gerçekleştiği belirtilmiştir.

B12 vitamini, insan vücudunda yapılamadığından egzojen olarak alınmalıdır ve özellikle hayvansal kaynaklı gıdalarla alınabilmektedir. Vitamin B12 eksikliğin de makrositer anemi ve bazı nöropsikiyatrik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir