Telefon
WhatsApp
Myo-inositol
Myo-inositol

Myo-inositol, hücre hacmi regülasyonu, hücre sinyallemesi (fosfoinositid aracılı süreçler de), nöronal metabolizma, fosfolipid üretimi ve enerji tüketimi ( R , R2 , R3 , R4 , R5 ) de dahil olmak üzere çeşitli biyolojik süreçlerde kilit rollere sahiptir .

Birçok klinik araştırma, PCOS ( R , R2 , R3 ) olan kadınlarda miyoinositolün HDL’yi (“iyi” kolesterolü) artırabileceğini ve LDL’yi (“kötü” kolesterolü), trigliseritleri ve kan basıncını düşürebildiğini göstermiştir.

Myoinositol antioksidan, antienflamatuar ve bağışıklık artırıcı özelliklere sahiptir.

Myoinositol, açıklanamayan doğurganlık ( R ) olan insanlarda üreme hormon düzeylerini dengelemeye yardımcı olur .

Açıklanamayan infertiliteye sahip erkek hastalar da günlük miyoinositol takviyesi, sperm sayısını ve doğurganlık hızını artırmıştır .

Supplementasyon aynı zamanda düşük sperm sayısında sperm hareketliliğini ve mitokondriyal işlevini artırdı .

Diyabet erkeklerde erektil disfonksiyona neden olabilir. Miyoinositol ve folik asit kombinasyonu, tip 2 diyabetli erkeklerde erektil disfonksiyonu tedavi edebilir.

Düzgün yumurtalık fonksiyonu için gereklidir ve oositlerin (yumurtalar) ve embriyoların ( R , R2) genel kalitesini arttırır . Lityum ilaç tedavisi, bipolar bozukluğu tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Bu tedavinin sık görülen bir yan etkisi (inositol düzeylerinin tükenmesinden kaynaklanır), kuru tüylü lekeler ile karakterize bir cilt hastalığı olan lityum kaynaklı sedef hastalığıdır. Bir çalışmada, inositol desteğinin, lityum ( R ) alan hastalarda psoriyazis semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdiği bulunmuştur .