Telefon
WhatsApp
Epimedium Sp Ekstraktı
Epimedium Sp Ekstraktı

Yapılan çalışmalara göre, Epimedium tohumu takviyesi kardiyovasküler sisteme de yarar sağlamaktadır. Bu bitki, Icariin ve Epimedium’un içerdiği flavonoidlerin sinerjik ilişkisi yüzünden, kan basıncını düşürmekte ve trombositler arası yapışmayı azaltarak sağlıklı kan akışı sağlamaktadır. “Chinese Medical Journal” Ekim 2005 sayısındaki çalışmanın yazarları, Icariin ’in, sinir hücrelerini, Serebral İskemi ’nin sebebiyet verdiği hasardan, ya da beyne giden kanın zayıflamasından koruyabildiğini rapor etmişlerdir. Epimedium türleri (aka azgın teke otu), Geleneksel Çin Tıbbında uzun yıllardır erektil disfonksiyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Icariin (ICA), Epimedium türlerinin aktif kısmıdır.

Düşük doz ICA ile tedavi edilen sıçanlar, kontrol ve tek doz ICA hayvanlarıyla karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha yüksek ICP/MAP ve AUC/MAP oranları gösterdi.

İmmünohistokimya ve Western blot, ICA ile tedavi edilen tüm sıçanların penis dokularında nNOS ve kalponin için önemli ölçüde daha yüksek pozitiflik ortaya koyuyordu. ICA, kültürlenmiş pelvik gangliyon örneklerinde önemli ölçüde daha fazla nörit uzunluğuna yol açtı.

Klinik çalışmalarda insanlarda cinsel aktiviteyi ve performansı artırdığı gözlenmiştir.

Diğer geleneksel kullanım amaçları ise; kemik ve eklemleri güçlendirmede destek, sakinlik vermek, kalbin rahatlatmasına ve bağışıklık (savunma) sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır